LIFESTYLE Zwierzęta

Tam gdzie stołują się bociany – raport PTOP

Tam gdzie stołują się bociany – raport PTOP
Producent Oleju Wielkopolskiego i Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków udostępniają wyniki badań prowadzonych w ramach projektu ”Zatrzymaj bociana z

Data publikacji: 2018-10-23
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Tam gdzie stołują się bociany – raport PTOP
Kategoria: LIFESTYLE, Zwierzęta

Producent Oleju Wielkopolskiego i Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków udostępniają wyniki badań prowadzonych w ramach projektu ”Zatrzymaj bociana z Wielkopolskim”

Tam gdzie stołują się bociany - raport PTOP LIFESTYLE, Zwierzęta - Producent Oleju Wielkopolskiego i Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków udostępniają wyniki badań prowadzonych w ramach projektu ”Zatrzymaj bociana z Wielkopolskim”

Warszawa, 23 października 2018 r. – Marka Olej Wielkopolski w połowie września poinformowała o współpracy z Polskim Towarzystwem Ochrony Ptaków oraz rozpoczęciu kampanii społeczno-edukacyjnej „Zatrzymaj bociana z Wielkopolskim”. Projekt skupia się na wsparciu procesu odtwarzania żerowisk bociana białego w naszym kraju, co ma zatrzymać trend jego zmniejszającej się liczebności, a także edukację w tym zakresie. Dzisiaj PTOP udostępniło pierwszy raport, który powstał w ramach tej współpracy – Raport z analizy wpływu elementów ekstensywnego krajobrazu rolniczego na żerowanie bocianów białych.

Projekt „Zatrzymaj bociana z Wielkopolskim” jest jednym z elementów zaangażowania społecznego producenta Oleju Wielkopolskiego. Na początku 2018 roku Olej Wielkopolski otrzymał certyfikat ISCC, który potwierdza działania marki na rzecz ochrony środowiska i dbałość o zrównoważony rozwój.

W ramach projektu „Zatrzymaj bociana z Wielkopolskim” marka Olej Wielkopolski współpracuje z Polskim Towarzystwem Ochrony Ptaków w celu:

odtwarzania żerowisk bociana białego na działkach należących do PTOP w dolinie rzeki Narew,
zabezpieczania około 400 konfliktowych i zagrożonych gniazd tego gatunku,
prowadzenia działalności edukacyjno-badawczej.

W ramach prowadzenia działalności edukacyjno-badawczej Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków opublikowało dzisiaj Raport z analizy wpływu elementów ekstensywnego krajobrazu rolniczego na żerowanie bocianów białych – raport można znaleźć tutaj.

Sformułowane przez PTOP wnioski na podstawie badań potwierdzają wpływ intensywnego rolnictwa na zmniejszający się areał żerowisk bociana białego w Polsce, a co za tym idzie malejącą liczbę tego gatunku w naszym kraju. Raport formułuje również wytyczne i zalecenia, które służą lepszej ochronie bociana białego w przypadku prowadzenia gospodarki rolnej.

Wsparcie finansowe naszej działalności przez producenta Oleju Wielkopolskiego w ramach projektu „Zatrzymaj bociana” to realna i bieżąca pomoc dla tego gatunku. Dzięki niej możliwe jest odtwarzanie jego żerowisk poprzez koszenie łąk czy zabezpieczenie zagrożonych gniazd, jak również finansowanie naszych badań nad tym gatunkiem. Ich wynik może posłużyć szerzeniu wiedzy wśród ludzi, którzy żyją blisko miejsc gniazdowania bociana białego oraz wiedzy jak stworzyć temu gatunkowi dobre warunki do żerowania, a tym samym lęgu. Roztoczenie opieki nad gatunkiem bociana białego w Polsce pozwoli nam zachować status kraju najczęściej wybieranego na lęg przez ten gatunek – powiedział koordynator projektu Zatrzymaj bociana z Wielkopolskim z ramienia PTOP Adam Zbyryt , autor raportu.

A to już wiesz?  Kiedy dziecku grozi odwodnienie?

Źródłem informacji na temat projektu jest strona www.zatrzymajbociana.pl, gdzie obok wiadomości znajdują się artykuły merytoryczne nt. bociana białego. Wraz ze stroną internetową zostały również uruchomione profile projektu na Instagram i na Facebook. Ambasadorem projektu „Zatrzymaj bociana z Wielkopolskim” został Damian Kordas – zwycięzca IV edycji programu Masterchef, prywatnie student weterynarii.

O Oleju Wielkopolskim

Olej Wielkopolski to 100% olej rzepakowy tłoczony tylko raz, z polskich ziaren rzepaku, tak aby uzyskać najlepszą jakość. Olej rzepakowy jest naturalnym źródłem kwasów OMEGA 3 i witaminy E. W portfolio Oleju Wielkopolskiego można znaleźć również Olej Słonecznikowy oraz Olej Rzepakowy z 5% Oliwą Extra Virgin. Więcej informacji: http://www.olejwielkopolski.pl/

O PTOP

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zostało założone w 1985 r. w Białowieży. Celem PTOP jest ochrona ptaków, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony ich siedlisk, poznawanie stanu i obserwowanie zmian awifauny, szerzenie wiedzy na temat ptaków, zagrożeń i możliwości ochrony. PTOP realizuje aktualnie projekt „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski”. Poza tym posiada na własność i chroni miejsca lęgowe, odpoczynku i żerowiska wielu gatunków ptaków. Więcej informacji: http://www.ptop.org.pl/

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Tam gdzie stołują się bociany - raport PTOP LIFESTYLE, Zwierzęta - Producent Oleju Wielkopolskiego i Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków udostępniają wyniki badań prowadzonych w ramach projektu ”Zatrzymaj bociana z Wielkopolskim”
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zwierzęta

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy