LIFESTYLE Zwierzęta

DHL dostarczył nosorożca czarnego, Eliskę, do Afryki

DHL dostarczył nosorożca czarnego, Eliskę, do Afryki
• Samica nosorożca czarnego, Eliska, przetransportowana z Czech do tanzańskiego rezerwatu zwierząt w ramach projektu ochrony dzikiej przyrody • Dzięki dedykowanemu transportowcowi typu boeing 757-200, DHL zapewnia maksymalny komfort i minimalny czas

Data publikacji: 2016-07-06
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: DHL dostarczył nosorożca czarnego, Eliskę, do Afryki
Kategoria: LIFESTYLE, Zwierzęta

• Samica nosorożca czarnego, Eliska, przetransportowana z Czech do tanzańskiego rezerwatu zwierząt w ramach projektu ochrony dzikiej przyrody • Dzięki dedykowanemu transportowcowi typu boeing 757-200, DHL zapewnia maksymalny komfort i minimalny czas podróży

DHL dostarczył nosorożca czarnego, Eliskę, do Afryki LIFESTYLE, Zwierzęta - • Samica nosorożca czarnego, Eliska, przetransportowana z Czech do tanzańskiego rezerwatu zwierząt w ramach projektu ochrony dzikiej przyrody • Dzięki dedykowanemu transportowcowi typu boeing 757-200, DHL zapewnia maksymalny komfort i minimalny czas podróży

DHL, światowy lider w branży przesyłek ekspresowych, zrealizował kolejny projekt transportowy o przełomowym znaczeniu, obejmujący dostawę nosorożca czarnego z miejsca narodzin w Republice Czeskiej do środowiska naturalnego w Tanzanii. Trzyletnią samicę o imieniu Eliska przetransportowano do tanzańskiego rezerwatu przyrody w ramach projektu ochrony dzikiej przyrody realizowanego pod patronatem George Adamson Wildlife Preservation Trust. Jego celem jest wspieranie działań na rzecz wzrostu populacji i rozwoju zagrożonych gatunków zwierząt w środowisku naturalnym.

 

– Transport Eliski do Tanzanii jest kontynuacją dumnej tradycji, jaką jest wspieranie przez DHL Express międzynarodowych wysiłków na rzecz ochrony zwierząt – stwierdził Ken Allen, CEO, DHL Express. – Transport tego pięknego zwierzęcia do jego afrykańskiego domu oraz współpraca na rzecz odbudowania populacji wschodnioafrykańskiego nosorożca czarnego były dla nas niezmiernie ekscytujące. Skomplikowane projekty tego typu, w których żaden błąd nie wchodzi w rachubę, są dla nas szansą zaprezentowania globalnej mocy sieci DHL oraz specjalistycznej wiedzy naszych certyfikowanych specjalistów międzynarodowych.   

 

Cała operacja była nadzorowana przez międzynarodowy zespół DHL składający się z 40 specjalistów w zakresie transportu i lotnictwa, z uwzględnieniem procedur celnych i certyfikacji obowiązujących na pięciu kontynentach. 900-kilogramową samicę przetransportowano z czeskiego Zoo Dvůr Králové, w którym przyszła na świat w roku 2012, do głównego europejskiego centrum logistycznego DHL w Lipsku. Nosorożca załadowano następnie na pokład 28-tonowego transportowca boeing 757-200, przystosowanego specjalnie do transportu zwierząt. Zwierzę przetransportowano samolotem ponad 6,5 tys. kilometrów bezpośrednio do portu lotniczego Kilimandżaro w Tanzanii, skąd ciężarówką przewieziono je do nowego domu. Nosorożcowi towarzyszył przez całą podróż zespół pomocniczy monitorujący jego stan. W skład zespołu wchodził m.in. dr Pete Morkel, jeden z czołowych weterynarzy specjalizujących się w nosorożcach czarnych. W podróż zabrano pięć kontenerów z zapasami żywności i wody.

A to już wiesz?  Jak zadbać o zwierzęta zimą

– Ucieszył nas bardzo fakt, że to właśnie DHL mógł nas wspierać w realizacji projektu, gdyż byliśmy gotowi powierzyć los Eliski wyłącznie partnerom gwarantującym w pełni bezpieczny i bezproblemowy transport – powiedział Tony Fitzjohn OBE, Field Director, The George Adamson Wildlife Preservation Trust. – Dzięki wsparciu doświadczonego zespołu specjalistów ds. transportu międzynarodowego, mogliśmy skoncentrować się na komforcie i dobrym samopoczuciu Eliski oraz zapewnieniu jej optymalnych warunków wkraczania w nowe życie na kontynencie afrykańskim.  

 

Wschodnioafrykańskie nosorożce czarne należą do najbardziej zagrożonego wyginięciem gatunku ssaków, którego populacja została zredukowana znacząco na skutek zakrojonego na szeroką skalę kłusownictwa w Afryce pod koniec XX wieku. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że światowa populacja nosorożca czarnego liczy ok. 800 osobników. Zoo Dvůr Králové, będące miejscem urodzenia Eliski, może poszczycić się bogatą historią rozmnażania i wychowywania nosorożców czarnych, których do tej pory urodziło się tam 43.      

– Wyjazd Eliski jest dla personelu Zoo Dvůr Králové wydarzeniem smutnym. Jest nam przykro żegnać się z jednym z najbardziej kochanych zwierząt, lecz z drugiej strony czerpiemy niezwykłą satysfakcję z bycia częścią tego ważnego projektu ochrony zwierząt, a obserwowanie Eliski przystosowującej się do jej środowiska naturalnego jest dla nas niezwykle ekscytujące – powiedział Přemysl Rabas, dyrektor ZOO Dvur Kralove. – Przygotowanie transportu Eliski do Tanzanii trwało kilka lat i jesteśmy przekonani, że dzięki DHL w czasie całej podróży była w dobrych rękach.

 

W ciągu ostatnich lat DHL wspierał liczne, ważne projekty w zakresie ochrony dzikiej przyrody, w tym transport nosorożców czarnych z UK do Tanzanii w 2012 roku oraz transport dwóch niezwykle rzadkich tygrysów sumatrzańskich z Australii i USA do zoo londyńskiego w ramach programu hodowlanego. Projekt z 2013 roku, dotyczący przeniesienia dwóch pand królewskich z Chin do belgijskiego rezerwatu zwierząt, zakończył się w czerwcu 2016 r. "wyjątkową dostawą", tj. narodzinami małej pandy.

A to już wiesz?  Finał 3. edycji akcji „Podaj Łapę”. W tym roku Maxi Zoo wspiera Fundację GOPR

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
DHL dostarczył nosorożca czarnego, Eliskę, do Afryki LIFESTYLE, Zwierzęta - • Samica nosorożca czarnego, Eliska, przetransportowana z Czech do tanzańskiego rezerwatu zwierząt w ramach projektu ochrony dzikiej przyrody • Dzięki dedykowanemu transportowcowi typu boeing 757-200, DHL zapewnia maksymalny komfort i minimalny czas podróży
Hashtagi: #LIFESTYLE #Zwierzęta

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy