Hobby

Pomysł na majówkę – Dolny Śląsk z historią browarnictwa w tle

Pomysł na majówkę – Dolny Śląsk z historią browarnictwa w tle
Długi weekend majowy jest doskonałą okazją do odwiedzenia ciekawych miejsc. Zachęcamy do odwiedzenia miejsc związanych z piwowarstwem i browarnictwem i opracowania własnej trasy „turystyki

Data publikacji: 2017-04-28 , 15:35
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pomysł na majówkę – Dolny Śląsk z historią browarnictwa w tle
Kategoria: Hobby

Długi weekend majowy jest doskonałą okazją do odwiedzenia ciekawych miejsc. Zachęcamy do odwiedzenia miejsc związanych z piwowarstwem i browarnictwem i opracowania własnej trasy „turystyki piwnej”.
Pomysł na majówkę – Dolny Śląsk z historią browarnictwa w tle Hobby Długi weekend majowy jest doskonałą okazją do odwiedzenia ciekawych miejsc. Zachęcamy do odwiedzenia miejsc związanych z piwowarstwem i browarnictwem i opracowania własnej trasy „turystyki piwnej”.

Długi weekend majowy jest doskonałą okazją do odwiedzenia ciekawych miejsc. Spośród znanych wszystkim punktów, w których w czasie majówki może być tłoczno, polecamy uwadze kierunki bardzo atrakcyjne pod względem przeszłości, charakteru, atmosfery i okolicy. Zachęcamy do odwiedzenia miejsc związanych z piwowarstwem i browarnictwem i opracowania własnej trasy „turystyki piwnej” śladami historii, która na terenie Dolnego Śląska jest bardzo interesująca, a także odwiedzenia współczesnych browarów, które oferują piwa rzemieślnicze, zróżnicowane, których można smakować, zestawiać z rozmaitymi daniami. Browary coraz częściej posiadają także bogatą ofertę piw bezalkoholowych, w których chmiele i słody odgrywają bardzo ważną rolę. 

Wrocław – tu wszystko się zaczęło

Stolica Dolnego Śląska jest szczególnie związana z tematem warzenia piwa.  Historia browarnictwa rozpoczęła się już w połowie XVII w., gdzie na terenie Starego Miasta swoją działalność rozpoczęło blisko 150 karczem. Do dzisiaj przetrwała jedynie Piwnica Świdnicka, która jest najstarszą piwiarnią w Polsce. Piwnica Świdnicka oferowała w dalekiej przeszłości trunki, z których największą popularnością cieszyło się „Piwo Świdnickie”. Lokal znajduje się w podziemiach Wrocławskiego Ratusza, a jego dziesięć sal zajmuje łącznie 900 mkw. Co ciekawe, nazwy i układ przestrzeni są takie same od początku, gdy miejsce uzyskało ostateczną formę.

Do Piwnicy Świdnickiej przyjść może każdy – jest w ścisłym centrum, a oferta restauracji przyciąga smakoszy z całej Polski. 

Drugim najstarszym w Polsce lokalem oferującym piwo był Bitterbierhaus, znajdujący się w nieistniejącej już kamienicy „Pod Złotą Gwiazdą” przy ulicy Świdnickiej 53, oczywiście również we Wrocławiu. – Wrocław pod względem browarnictwa i piwowarstwa ma wyjątkowo ciekawą historię. To tradycja sięgająca kilkuset lat. Cieszy fakt, że w stolicy Dolnego Śląska ponownie pojawiają się miejsca, w których można nie tylko spędzić czas, ale również raczyć się piwem o dopracowanych i pomysłowych recepturach – mówi Michał Karczmarek, prezes Koła Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK.

Spiż – niegdyś „Piwnica pod Nowym Ratuszem”

A to już wiesz?  Jesień i zima z perspektywy czterech łap

Cieszący się dużą popularnością browar został otwarty 31 grudnia 1863 roku. Była to po Piwnicy Świdnickiej druga istniejąca miejska piwiarnia, którą oddawano w dzierżawę najsłynniejszym powojennym browarom – „Karla Schloza” czy „Sobótka Górka”. Oficjalnie pierwszy w Polsce minibrowar i restauracja Spiż została otwarta 27 czerwca 1992 roku. W pięknych, zabytkowych wnętrzach można napić się piwa (minibrowar produkuje 6 gatunków) i wybrać danie z bogatej oferty restauracji. W cieplejszych miesiącach Spiż aranżuje także obszerną strefę na zewnątrz lokalu. 

Stare browary i leżakownie

Wrocław posiada bogatą historią browarnictwa. Zgłębiając wiedzę o piwowarstwie na terenie Dolnego Śląska, konieczne jest wspomnienie choćby Browaru Piastowskiego, Browaru Mieszczańskiego, Dawnego Browaru Haasego (teren Zaklętych Rewirów), Browarze Engelhardta, dawnych leżakowni: piwiarni Conrada Kisslinga i Browaru Friebiego. Przeszłość tychże, wraz z przedstawieniem tych miejsc we współczenej odsłonie, można poznać podczas organizowanych przez Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa i VIP Travel Wrocław wycieczek, odbywających się od 29 kwietnia w każdą sobotę aż do 3 czerwca. Harmonogram i szczegóły wycieczek, a także informacje o zapisach, dostępne są na stronie http://viptravelwroclaw.pl/blog/sladami-browarow/. 

Odwiedź wrocławskie współczesne browary

We Wrocławiu, w promieniu maksymalnie kilku kilometrów od centrum miasta, odwiedzić można kilka browarów oferujących własne piwo.

Browar Złoty Pies

W samym rynku znajduje się Browar Złoty Pies. Miejsce jest połączeniem warzenia piwa i restauracji, w którym pośród obszernego menu znajdziemy piwa z browaru Złoty Pies czy koktajle piwne.

Bierhalle 

Będąc w centrum, nie sposób pominąć Bierhalle. Restauracja i browar to kilka pięter w ścisłym centrum Wrocławia. Szeroki wybór dań i piw (także bezalkoholowych) w klimacie polsko-niemieckim wart jest odwiedzenia.

AleBrowar

To stosunkowo nowe miejsce na piwnej mapie Wrocławia. AleBrowar oferuje swoje piwo w oficjalnym pubie przy ulicy Włodkowica 27. Warto wspomnieć, że to jeden z pierwszych rzemieślniczych browarów w Polsce.

Doctor Brew

Najnowszy bar browaru we Wrocławiu – Doctors' Bar, czyli punkt należący do Doctora Brew, znajduje się przy ul. Świętego Mikołaja 8. Można tu wybierać z szerokiej oferty piw, również bezalkoholowych, a także zamówić jedzenie pasujące do trunku.

Browar Stu Mostów

Znany dobrze we Wrocławiu Browar Stu Mostów jest miejscem, które każdy, kto lubi piwo i klimat związany z browarnictwem winien odwiedzić. Przy ul. Jana Długosza 2 można nie tylko spróbować piw, ale także zwiedzić browar i sprawdzić ofertę gastronomiczną, która – jak mawiają w mieście – jest na bardzo wysokim poziomie. 

A to już wiesz?  Jesień i zima z perspektywy czterech łap

Browar Prost

Na północy Wrocławia, przy ulicy Paprotnej 4, polecamy odwiedzić Browar Prost. Miejsce smakowania piwa i bogatej oferty kuchni może być punktem, w którym miło spędzi czas zarówno cała rodzina, jak i grono znajomych.

Miejsca we Wrocławiu, w których napijesz się dobrego piwa

Szkoda życia, by pić kiepskie piwo – w związku z tym polecamy miejsca, w których można się napić czegoś naprawdę dobrego. Na uwagę zasługuje Kontynuacja, Marynka Piwo i Aperitivo, Lamus, Academus czy też Szynkarnia.

Browary blisko Wrocławia, które warto odwiedzić

Tak jak w samym Wrocławiu znaleźć można miejsca idealne do uprawiania tzw. turystyki piwnej, tak warto odwiedzić również okoliczne browary. Zaledwie pół godziny drogi od Wrocławia znajduje się Browar Widawa w Chrząstawie Małej. Rzemieślnicze piwa można połączyć ze świetną kuchnią w Gospodzie Pod Czarnym Kurem. 

Browar Probus to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska. W Oławie, przy ulicy Młyńskiej 16, w miejscu dawnej ujeżdżalni, można spróbować piw rzemieślniczych, zarówno tradycyjnych, jak i nowofalowych. Do tego kuchnia – oczywiście pasująca do trunku.

Przepiękne tereny okalające Browar Miedzianka same w sobie są doskonałym powodem do zaplanowania wycieczki w majówkę. Browar położony jest na skraju Rudaw Janowickich nad doliną Bobru. Każde z sześciu proponowanych piw to inna historia. Do tego ofertę wzbogacają piwa sezonowe i oczywiście bardzo dobra kuchnia. Browar posiada także w ofercie noclegi – dłuższy pobyt pozwoli zwiedzić okoliczne atrakcje turystyczne, takie jak Kolorowe Jeziorka, Sokolik, Krzyżna Góra, Zamek Bolczów czy Dolina Pałaców i Ogrodów. Odwiedzając Miedziankę, warto przyjrzeć się historii tego miejsca, w którym niegdyś działał znany browar. 

Browar Lwówek w Lwówku Śląskim i jego muzeum browarnictwa jest pomysłem na aktywne spędzenie dnia. Blisko 400 eksponatów dokumentujących historię lwóweckiego browarnictwa, kolekcje butelek i rozmaite cenne eksponaty związane z miejscem i historią są dostępne dla odwiedzających.

W Jedlinie-Zdroju poleca się zwiedzenie Browaru Jedlinka. Do wyboru mamy tu cztery piwa w stałej ofercie oraz piąte – sezonowe. Dodatkowo możliwe jest wynajęcie pokoju i spędzenie dłuższego wypoczynku, z dala od miasta.

A to już wiesz?  Jesień i zima z perspektywy czterech łap

Miejscem bardzo cennym historycznie jest Browar Sobótka-Górka – nieczynny browar, który został założony w 1817 roku. Piwo warzone w nim było metodą bawarską. W 1997 roku browar został zamknięty. Niezwykłe są jednak jego podziemia – leżakownia wykuta w skale góry Ślęży i cała sieć tuneli robi ogromne wrażenie.  

Wrocław stolicą piwa

W ciągu ostatnich lat branża piwowarska przeszła ogromne zmiany. Kultura picia piwa, smakowanie go, warzenie i opracowywanie receptur, dobieranie składników i skupienie się nie na ilości trunku, a na jego jakości, wyraźnie wpłynęło na zmianę postrzegania piwa.

Warto wspomnieć, że to właśnie Wrocław zapoczątkował tę „piwną rewolucję”. Centrum Kultury „Zamek” w 2010 roku jako pierwsze w Polsce zorganizowało piwną imprezę – Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa. W tym roku w dniach 9-11 czerwca na Stadionie Wrocław odbędzie się ósma edycja wydarzenia, wypełnionego wieloma atrakcjami, spójnymi z tematem piwnym. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny.

Również we Wrocławiu ma miejsce Beer Geek Madness, czyli zamknięta impreza dla fanów piwa. Wiosną odbyła się piąta edycja BGM. W tym Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa i Beer Geek Madness połączą siły i w czasie czerwcowego wydarzenia odbędzie się spotkanie dla absolutnych fanów piwa w ramach specjalnej  strefy.

 

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa

Strona główna


https://www.facebook.com/festiwaldobregopiwa/?fref=ts

 

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa jest międzynarodową imprezą odbywającą się rokrocznie od 2010 r. we Wrocławiu, na którym swoje wyroby prezentują browary z Polski i z zagranicy. Organizatorem jest Centrum Kultury „Zamek”. Inicjatorkami Festiwalu były Joanna Boś i Agnieszka Wołczaska-Prasolik (laureatka Złotego Chmielu 2013, piwowar w Browarze Warsztat Piwowarski). W latach 2010-2013 impreza odbywała się na terenach zamku oraz Parku Leśnickiego, znajdującego się na wrocławskim osiedlu Leśnica. Ze względu na stale wzrastające zainteresowanie Festiwalem, został on przeniesiony na esplanadę Stadionu Miejskiego. Obecnie jest to jedna z największych imprez tego typu w Europie. Organizatorzy oferują dla swoich gości liczne degustacje, koncerty, warsztaty, konkursy i pokazy. W tym roku WFDP odbędzie się w dniach 9-11 czerwca

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Pomysł na majówkę – Dolny Śląsk z historią browarnictwa w tle Hobby Długi weekend majowy jest doskonałą okazją do odwiedzenia ciekawych miejsc. Zachęcamy do odwiedzenia miejsc związanych z piwowarstwem i browarnictwem i opracowania własnej trasy „turystyki piwnej”.
Hashtagi: #Hobby

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy