Zwierzaki Zwierzęta

Wyjeżdżasz na ferie? Podpowiemy, co zrobić, aby Twój pies nie rozpaczał z tęsknoty

Wyjeżdżasz na ferie? Podpowiemy, co zrobić, aby Twój pies nie rozpaczał z tęsknoty
Warszawa, 21 stycznia 2015 r. Wyjeżdżasz na ferie? Podpowiemy, co zrobić, aby Twój pies nie rozpaczał z tęsknoty Jak co roku przed wyjazdem na ferie

Warszawa, 21 stycznia 2015 r.

Wyjeżdżasz na ferie?
Podpowiemy, co zrobić, aby Twój pies nie rozpaczał z tęsknoty

Jak co roku przed wyjazdem na ferie zimowe, właściciele psów stoją przed dylematem, czy zabrać pupila ze sobą w podróż, skorzystać z pomocy przyjaciół, hotelu dla zwierząt, a może petsittera? Co zrobić, aby pupil nie rozpaczał z tęsknoty za swoim właścicielem?

Wspólny wyjazd z psem
Wyjeżdżając w podróż najlepiej psa zabrać ze sobą – radzi certyfikowana trenerka, petsitter Kinga Grochowska współpracująca z marką Doctor Dog. Coraz więcej hoteli, gospodarstw agroturystycznych i innych tego typu miejsc chętnie przyjmuje gości spędzających urlop w towarzystwie swoich pupili. Przed wyjazdem z psem na ferie pamiętajmy, aby zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa, a do obroży przymocować identyfikator z naszym nazwiskiem i numerem telefon, co w sytuacji ewentualnego zgubienia się psa będzie bardzo pomocne w jego szybkim odnalezieniu.
Opieka osoby bliskiej pupilowi
Jeśli wyjazd z psem z różnych względów nie jest możliwy, dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie pupila pod opieką członka rodziny lub przyjaciół, którzy dysponują odpowiednią ilością wolnego czasu, aby wyprowadzać naszego psa na spacer oraz bawić się z nim. Co ważne, osoby te powinny być bliskie naszemu psu – takie, które nasz czworonóg zna i lubi.

Zaprzyjaźniony hotel dla psów
Możemy również skorzystać z pomocy profesjonalnego, zaprzyjaźnionego hotelu dla zwierząt. ?Zaprzyjaźniony hotel to takie miejsce, do którego wybierzemy się z psem odpowiednio wcześniej, umożliwiając tym samym czworonogowi obwąchanie wszystkich dostępnych kątów oraz poznanie mieszkańców i pracowników takiego miejsca? ? tłumaczy Kinga Grochowska. Liczba wcześniejszych wizyt w hotelu zależy od kondycji psychicznej naszego psa oraz stopnia przywiązania do właściciela. Wskazane jest również, aby podczas wizyty zapoznawczej opiekun hotelowy miał możliwość spędzenia z naszym psem trochę czasu (zabawa, spacer).

A to już wiesz?  Maria Apoleika , Empik Bonarka

Pomoc petsittera
Jeśli pies źle znosi współmieszkańców w hotelu, skorzystajmy z pomocy petsittera, czyli opiekuna zwierząt. Petsitter będzie przychodził do psa w ustalonych godzinach i na określony czas. W tym wypadku również bardzo istotną sprawą jest wcześniejsze zapoznanie naszego pupila z petsittterem i nawiązanie pozytywnej relacji. Zanim oddamy pupila pod opieką petsittera, wybierzmy się wspólnie na kilka spacerów. Dzięki temu opiekun naszego psa pozna zachowania i preferencje przyszłego podopiecznego, a dzięki naszej obecności, czworonóg będzie czuł się bezpiecznie i swobodnie.

Instrukcja i codzienne rytuały psa
Bez względu na to, czy zostawimy pupila pod opieką zaprzyjaźnionej osoby, petsittera czy też hotelu, bardzo pomocna, wręcz niezbędna jest spisana instrukcja, która przedstawi jak postępować z psem, co lubi, a czego nie, jak karmić oraz bawić się z nim itp. Pozwoli to zminimalizować ewentualny stres pupila związany ze zmianą codziennych rytuałów. Pamiętajmy, aby w sytuacji zmiany miejsca pobytu pupila zabrać również jego legowisko/posłanie lub kocyk, ulubione zabawki i smakołyki.

Gdy pies tęskni
Może się zdarzyć, że pies przebywający z dala od swojego właściciela, będzie za nim tęsknił. Osoba sprawująca opiekę nad czworonogiem powinna wówczas poświęcać mu dużo uwagi i czasu, zajmować go ulubionymi zabawami oraz zabierać na długie spacery. Zmęczony pies wykazuje ogromną radość i zadowolenie i na jakiś czas zapomina o swojej tęsknocie. Jeśli natomiast tęsknota przybiera postać lęku separacyjnego, wyjeżdżając na ferie zabierzmy pupila ze sobą. Zostawiając psa, pomimo starań i zaangażowania opiekuna, przysporzymy naszemu przyjacielowi potwornego cierpienia, a po powrocie czeka nas ogrom pracy, czasem wymagający nawet wsparcia behawiorysty. Zdaniem Kingi Grochowskiej, każde nasze rozstanie z psem powinno być pozbawione emocji: ?Nie żegnajmy się, nie obiecujmy, że wrócimy, nie okazujmy obaw i lęków. Zostawmy pupila z przekonaniem, że wszystko jest w porządku i że jest w dobrych rękach. Pies będzie wtedy spokojny o swoją przyszłość. Pamiętajmy też, aby tak samo ?chłodno? witać się po powrocie. Zasady te stosujemy bezwzględnie wobec psów lękowych, ale jako istoty bardzo emocjonalne wszystkie psiaki potrzebują opanowania z naszej strony?.

A to już wiesz?  W TROSCE O PUPILA – PET SHAMPOO

***

Marka Doctor Dog – Slow Food dla Psów powstała z połączenia dwóch pasji ? miłości do zwierząt oraz do smacznego i zdrowego jedzenia. Jej twórcy doceniają bogactwo i różnorodność smaków kuchni regionalnych, a przy tworzeniu receptur kierują się założeniem, że czworonogi również powinny czerpać przyjemność z jedzenia. Wyzwaniem było stworzenie suchej karmy, bez żadnych dodatków chemicznych, która zachowując swoje właściwości odżywcze nie psułaby się w krótkim czasie oraz posiadała znakomite walory smakowe. Tak właśnie powstały pierwsze produkty Doctor Dog, zyskujące zaufanie właścicieli, chcących kompleksowo zadbać o zdrowie swoich pupili.

Winter vacation.

funny dog in winter

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy